Ana Menü

YEMEK TARİFLERİ

HETTÜŞ
MALZEMELER (4 KİŞİLİK)
160 gr (1 bağ) semiz otu
50 gr (2 dilim) bayat ekmek
240 gr (2 adet) domates
80 gr (1 küçük) kuru soğan
10 gr (1 tatlı kaşığı) sirke
20 gr (2 tatlı kaşığı) zeytinyağı
10 gr (1 tatlı kaşığı) limon suyu
Tuz

YAPILIŞI
• Semizotları yaprak yaprak ayıklanır
• İnce doğranan soğan ve küçük bölünmüş ekmekler, sirkeyle karıştırılır.
• Küçük doğranmış domatesler ve bütün olarak bırakılmış semizotu yaprakları harmanlanır.
• Zeytinyağı, tuz ve limon suyu ilave edilip servis tabağına alınır.

Duyurular

Ruhsat Sorgulama

Gemi Ruhsatı Sorgulama
Ruhsat Kod No
Geminin Adı
Donatanı / Sahibi 1
Tc Kimlik

Balıkçı Ruhsatı Sorgulama
Ruhsat Numarası
Adı Soyadı
Gemi Adı

Rize Firmaları


Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Rize Hava Tahmini

RIZE

Rize'den Canlı Yayın

Güvenli İnternet

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 1,156
· En Yeni Üye: fgcelialine

MASTİTİS (Meme İltihabı)

MEME İLTİHABI (MASTİTİS)


*Vet. Hekim Esra Aynur TURAN      *Vet. Hekim Barış BEYDİLLİ


    Hayvan Sağlığı Şube Müd.                Ardeşen İlçe Tarım Müd.


                                              


Hayvanların memelerinde görülen çok çeşitli meme hastalıkları vardır. Bunlardan birisi olan ve bölgemizde çok görülen; memelerin birinde veya birden fazlasında gözlemlenen ateş, kızarıklık, şişkinlik, memelerde sertlik, süt veriminde ani düşmeler ve sütün yapısının bozulması (sütün renginin sarı olması, pıhtılı olması ve pıhtı tıkaçları) ile karakterize mastitis dediğimiz meme iltihaplarıdır. Meme iltihabı; meme bezlerinin herhangi bir sebeple (Bakteriler, mantarlar, virüsler gibi etkenlerle)  iltihaplanmasıdır. Meme iltihapları sadece süt verimini azaltmakla kalmayıp, memenin bir veya birkaç lobunun körleşmesine, hatta tüm meme loplarının işlevlerini kaybetmesine sebep olabildiği gibi, hayvanın kasaplık olmasına bazen de ölümüne kadar sebebiyet vermektedir. Meme iltihapları önemli miktarda süt kayıplarına, tedavi ve zaman kaybına sebebiyet verdiğinden hayvan sahiplerine yüklü maliyet getirmektedir. 


 Hastalık genelde kendini 2 şekilde gösterir:


1-Klinik (Görünür) Mastitis: Hayvanın vücut sıcaklığı yükselir. Hayvan huzursuz bir görünüm sergiler. Memede ağrı vardır. Memenin muayenesinde bir veya daha fazla bölümün şiştiği, gergin, kızarmış ve dokununca sıcak ve ağrılı olduğu görülür. Şiş ilerler, ilk birkaç saat meme başından sarımsı bir sıvı gelmesiyle teşhis konulur.


         Klinik Mastitis 4 şekilde oluşabilir:


a-Perakut Mastitis: Meme şiş, kırmızı, sıcak, memelerde hassasiyet, iştah kaybı ve hızlı kilo kaybı görülür. Çok şiddetli durumlarda ölüm oluşabilir.


b- Akut mastitis: Hayvanın genel durumunun bozulmasıyla birlikte meme lobları şişmiş, sıcak, sert ve ağrılı yangıdan dolayı kızarmıştır. Süt sulu, pıhtılı, irinli ve kanlı bir şekilde gelir.
c-Subakut mastitis: Memede yangı belirgin değildir. Sütte koyu pıhtılar vardır.
d-Kronik mastitis: Akut ve subakut mastitisler sonucu şekillenebilir. Yangı görülmez, sütte ise gözle görülür bir değişiklik olmaz.


2-Subklinik (Gizli) Mastitis: Hastalığı kısa zamanda fark etmek mümkün değildir. Bu hayvanlardan sağılan sütler normal görünümdedir, fakat bir miktarında azalma vardır, maalesef fark edilmeyebilir.


 


  


Meme iltihaplarını hazırlayan önemli sebepleri şöyle sıralayabiliriz:


—Ahır ve barınakların yapısı, büyüklüğü, havalandırma ve temizlik koşulları,


—Meme ve meme başı yaralarının zamanında tedavisinin yapılmaması,


—Meme ve meme başlarındaki yapısal bozukluklar (Meme başı deliğinin uzun, geniş veya dar olması gibi)


—Beslenmenin etkisi (Proteinli yemlerle beslenme mastitise yakalanma olasılığını artırır.)


—Hayvan ırkları (Sütçü ırklar etçi ırklara göre daha duyarlıdır.)


—Hava koşulları ve mevsim etkileri (özellikle bölgemizde yağışların fazla olması nedeniyle yaz aylarında ısı ve nem oranının yüksek olması sebebiyle hayvanların meme dokusunun hastalanma riskini büyük oranda arttırmaktadır.)


—Yanlış sağım, sağımcıların kirli elleri ve malzemeleri,


—Makineli sağımda sağım başlıklarının çatlaması, makinenin meme başına uyguladığı basıncın artması veya azalması sonucu meme başının yaralanması.


 


 


HAYVANLARIMIZI MEME İLTİHAPLANMASINDAN NASIL KORURUZ?


 


Temizlik: Mastitisten korunmanın en etkili yöntemi temizliktir. Hayvan yattığı zaman memelerin pisliğe bulaşmaması için hayvanın yattığı yerin temiz ve kuru olması gereklidir. Sağımdan önce ve sonra memeler mutlaka düzenli olarak yıkanmalıdır. Yıkama sonrası memeler iyice temiz bir havlu (Kâğıt havlu veya günlük temizlenen bez )  ile kurulanmalıdır. Ayrıca sağım sonrasında meme başları uygun bir antiseptik sıvıya batırılmalıdır.                   Teat-dipping yöntemi


       Ahır ve barınakların yapısı: Ahırlarımız; havadar ve ışık alacak şekilde olmalıdır. Özellikle bölgemizde yaygın olan ve hayvan üşüyecek diye her tarafı kapatılması şeklindeki uygulamalar hayvanlarımızın hastalıklara karşı yakalanma şansını büyük oranda arttırmaktadır. Büyükbaş hayvanlar ani ısı değişiklikleri olmadığı müddetçe -10 hatta -20 derecelere karşı dayanabilmektedirler. Ahırlarımızın sürekli temiz hava sirkülâsyonu olması gerekmektedir. Ahırlarımızdaki pencerelerin sürekli açık tutulması ve ahırlarımızın çatı kısımlarında ise kirli havanın çıkışını sağlayacak havalandırma bacaları koyulması gerekmektedir. Yetiştiricilerimiz şunu unutmamalıdır ki büyükbaş hayvanlar kolay kolay üşümezler. Yetiştiricilerimiz karşılıklı hava akımından  ( halk arasına cereyan denir) hayvanlarını korudukları müddetçe hayvanlarımız -10 derecelere kadar üşümemektedirler. 


Sağım: Hayvanların Sağımı zamanında ve sükûnet içinde yapılmalıdır. Hayvanımızın memelerinden biri veya bir kaçı hastalandığı zaman sağım sırası sağlıklı memeden hastalıklı memeye şeklinde olmalıdır. Eğer ahırımızda birden fazla hayvan varsa sağım sırası sağlıklı hayvanlarda hasta hayvanlara şeklin yapılmalıdır. Sağım sıralaması; sağlıklı düveler, sağlıklı inekler, tedavi edilen inekler, yaşlı inekler ve hasta inekler şeklinde olmalıdır. Buradaki amaç hastalık etkenlerin sağlıklı hayvanlara veya meme bezlerlerine bulaştırmamaktır.


  


İyi bakım ve besleme: Hayvanlara yeterli miktarda kaliteli kaba(Kuru ot,yonca balya ot, çayır otu gibi) ve kesif yem verilmelidir. Özellikle bölgemizde çok miktarda verilen kepek yerine dengeli ve hayvanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan konsantre süt yemleri kullanılmalıdır. Pratik olarak kullanılacak hesap ise 2 kg süt için1 kg süt yemi verilmesidir.


 


Koruyucu aşılama: Meme yangılarından korunmasında en etkili yollarından birisi de hastalık gelmeden hayvanlarımızı, bölgemizde çok hastalık yapan mikropları içeren aşılarla aşılatılması yoludur. Değişik dönemlerde kullanılan birçok aşı vardır. Aşılama mutlaka meme bezleri hastalanmadan önce sağlıklı hayvanlara yaptırılmalıdır.


 


Kuru dönem meme içi antibiyotik kullanımları: İneklerin meme iltihaplanmasına karşı en duyarlı olduğu dönem, kuruya çıktığı dönemdir. Hayvanlarımızı mutlaka doğuma 2 ay kala kuruya çıkarılması gerekmektedir. Kuruya çıkarırken en son sağımdan sonra sadece kuru dönem için kullanılan meme içi antibiyotiklerin meme dokusuna verilerek, meme içerisine gelebilecek ve yerleşebilecek duyarlı mikroplardan korumak için mutlaka her meme lobuna uygulanması gerekmektedir.


 


Irk, yaş ve laktasyon durumu: Ahırımızda veya sürümüzde memeleri sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli hayvanlar beslemeliyiz. Meme yapısı bozuk olan, uzun memeli olan hayvanları işletmelerden çıkarılması ve mastitise dayanıklı ırklar seçilmelidir. İnekler yaşlandıkça mastitise karşı duyarlılıkları arttığından, yaşlı inekler de sürüden çıkarılmalıdır. 


 


HAYVANIMIZIN MEMESİNİN İLTİHAPLANDIĞINI NASIL ANLARIZ?


Hayvanımızın memelerinden birinde veya birkaçında; ateş, kızarıklık, şişkinlik, sertlik, sütün yapısında bozulma ( sütün sarı renkli olması, içerisinde peynirimsi tarza pıhtılar olması veya peynirimsi tıkaç), süt verimindeki ani düşmeler hastalığın en belirgin belirtileridir. Hayvanların bu belirtilerden biri veya bir kaçının görülmesi ile beraber iştahsızlık, yüksek ateş ve titremeler görüldüğünde mutlaka acilen bir veteriner hekime müracaat edilmelidir.


Unutulmamalıdır ki ne kadar erken teşhis ve müdahale hastalığın iyileşme oranını arttıracaktır. Kulaktan duyma bilgilerle yapılacak veya yaptığınız müdahaleler ineğinizin tedavi şansını azaltmakla birlikte memelerinin körelmesi hatta ölümüne bile yol açacağı unutulmamalıdır.


Gizli (subklinik) meme iltihapları en önemli sorundur. Siz hayvanlarınızda herhangi bir problem olmadığınızı düşünürsünüz. Çünkü gözle görülebilir herhangi bir belirti yoktur. Ama hayvanlarınızın meme dokusunda yerleşen fakat klinik belirti göstermeyen hastalık etkenleri ortam müsait olduğunda hemen hastalık oluşturma potansiyeline sahiptirler. Bu amaçla sütlerimizi belirli dönemlerde düzenli olarak sütler siyah bir kaba alınarak bir değişiklik olup olmadığının tespit edilmesi hayvan sağlığı açısından önem arz eder.


Mastitisin varlığı ancak bazı maddelerin sütteki miktarlarını saptayan özel testlerle ortaya çıkarılabilir. Sütlere düzenli olarak CMT testi uygulanması gereklidir. Bu amaçla hayvanlarınızdan her memeden ayrı ayrı alacağınız ( sağ ön, sağ arka, sol ön, sol arka ) sütlerinizi en yakın veteriner klinik/poliklinik veya İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğümüze getirerek kontrol ettirilebilirsiniz. Getirilecek süt numuneleri alınırken memeler 1–2 kez dışarı sağım yapılıp daha sonra kaplara konularak getirilmesine dikkat edilmelidir. 


 


TEDAVİ:


CMT testinin pozitif çıkması durumunda tedavi veteriner hekimin verdiği uygun ilaçlar zamanında ve tarif edilen şekilde uygulanmalıdır. Tedavi esnasındaki sağılan sütler antibiyotikli olduğu için antibiyotiğin sütten arınma süresine kadar tüketilmemelidir.


 


 


UNUTMAYINIZ !!!


— MASTİTİSLİ HAYVANLARIN TEDAVİSİNE EN KISA SÜREDE BAŞLANMALIDIR. NE KADAR ERKEN TEDAVİYE BAŞLANIRSA O KADAR İYİLEŞME OLASILIĞI VARDIR.


— TEDAVİDEN ZİYADE KORUYUCU TEDBİRLERİ SAĞLAYINIZ.


— KORUYUCU AŞILAMAYA ÖNEM VERİNİZ.


— AHIRLARINIZDA HAVALANDIRMAYI VE ZEMİN TEMİZLİĞİNE ÖZEN GÖSTERİNİZ.

Sayfa oluşturulma süresi: 0.07 saniye
1,739,618 Tekil Ziyaretçi